Kezdőlap Kiemelt Új MRI-eszköz segíti az agykutatást a Pécsi Tudományegyetemen

Új MRI-eszköz segíti az agykutatást a Pécsi Tudományegyetemen

Pécs, 2016. január 18., hétfő (MTI) – Mintegy kétszázmillió forintból beszerzett új, a kisállatok mágneses-magrezonanciális vizsgálatára alkalmas berendezést (MRI) mutattak be hétfőn a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpontjában rendezett szemináriumon.

Az egyetem az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a Nemzeti Agykutatási Program (NAP) keretében beszerzett képalkotó berendezés a PTE egyik legnagyobb értékű kutatási műszere.
Az eszköznek köszönhetően lehetséges az agy mélyreható kutatása: a készülék az élő anatómiai viszonyokról és biokémiai-élettani paraméterekről egyszerre nyújt információt – emelte ki a PTE.
Hozzátették, az új berendezés alkalmas magasabb rendű agyi működések, így például a beszéd, az emlékezés vagy a tájékozódás alapkutatására is.
Az MRI-eszköz egerek és – mintegy 500 gramm súlyig – patkányok fekvő testhelyzetben történő vizsgálatára alkalmas, segítségével akár 4-5 órán keresztül is  vizsgálható altatásban egy-egy állat. A vizsgálat közben a kísérleti állatok testhőmérséklete, légzése és EKG-ja folyamatosan ellenőrizhető.
A PTE írásos összefoglalója arra is kitért, hogy a hétfői szeminárium során a NAP eddigi kutatási eredményeiről is beszámoltak a szakemberek.
„Szó volt többek között a sclerosis multiplex új kísérletes modelljéről, a koponya-, illetve agysérülésben szenvedők javuló gyógyulási esélyeiről, a Parkinson-kórban szenvedők munkaképességének műtéti helyreállításáról, valamint az emberi agy regenerációs képességeinek vizsgálatáról” – összegzett az egyetem.
A 12 milliárd forintos kormánytámogatással 2014 februárjában indult NAP a felfedező kutatások, a megelőzés, az innováció, az orvosi ellátás hatékonyabbá válását, a gyógyszerfejlesztést, valamint a hazai tudományos eredmények ösztönzését tűzte ki célul.

MTI 2016. január 18., hétfő