Magyarország, ezen belül Kecskemét először a Velencei Gyermek Karneválon
Idén fenbruár 7-13 között hatodik alkalommal rendezik meg Olaszországban a Velencei Gyermek Karnevált. Magyarország most először mutatkozhat be a biennálén, ezen belül Kecskemétet érte az a megtiszteltetés, hogy felvonultathatja művészeti értékeit. A témában ma tartottak sajtótájékoztatót Budapesten, az Olasz Intézetben, amelyen részt vett Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere.
Elhangzott: a Velencei Gyermek Karnevál első három napjának prograjmát adja Kecskemét.
A programok 3 alappillére:
– Leskowsky Hangszergyűjtemény interaktív foglalkozásai
– A kecskeméti rajzfilmstúdió filmvetítései és animáció készítő foglalkozásai
– A Kodály Iskola tanulóinak koncertje, a Kodály-módszer megismertetése
- A Leskowsky Hangszergyűjtemény Magyarország legnagyobb nyilvános hangszergyűjteménye, programjai a hagyományos és autentikus magyar népzene és népi hangszerek megszólaltatására építenek, de a feldolgozás, a hangzásvilág a 21. század fiataljaihoz és azok nyelvén szólal meg. Szakembereik az interaktív programok megvalósításában nemzetközi szinten tapasztalt, rendszeresen fellépő zenészek, pedagógusok. Aki a bűvkörükbe lép, az néhány másodperc múlva énekel, táncol, vagy hangszert készít.
A Velencei Gyermekfesztiválon moldvai csángó népzenére játékos, szórakoztató gyerek táncházat szerveznek élő zenével, de lesz hangszerkészítő és kreatív zenei foglalkozás, valamint doromb és ütőhangszer workshop, ahol az érdeklődők megismerkedhetnek a magyar népzene alapritmusaival.
- A kecskeméti rajzfilmstúdió (Kecskemétfilm Kft.) jóvoltából levetítésre kerülnek a világban számos helyen népszerű Magyar népmesék rajzfilmsorozat epizódjai.
A vetítéshez gyermek workshop kapcsolódik, ahol szakemberek irányításával a gyermekek maguk tudnak állóképekből mozgó képet, animációt készíteni.
- A Kodály Iskola AURIN Leánykara több nemzetközi fesztiválon és versenyen szerepelt a legsikeresebbek között. A kiemelt színpadi produkcióra a Kodály Iskola olyan programot dolgozott ki, amelyben helyet kapnak népdalok, népzene és magyar zeneszerzők kórusművei, mindez néptánc produkcióval, hangszeres muzsikával fűszerezve. A műsor, amelybe helyenként bekapcsolódhatnak a közönség soraiban helyet foglaló gyerekek és szüleik is, azt illusztrálja, hogyan juthatunk el a magyar népdaltól, a népi gyökerektől Kodály Zoltán és Bartók Béla művészetéig, valamint az őket követő zeneszerzőkig. A kórusban éneklők között hangszeresek, néptáncosok, népi szóló énekesek is vannak.
Durányik László karnagy az AURIN Leánykarral workshop keretében, játékos módon mutatja be a Kodály-módszert sok-sok improvizációval, közös daltanulással. Ebben segítségére lesz Héjja Bella népi énekes tanár is, aki citerán, furulyán, tárogatón kíséri a dalokat.
Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata