Kezdőlap Események Falak, Jelek, Sorsok – Magyar Zsidók Deportálása Auschwitzba kiállítás megnyitója

Falak, Jelek, Sorsok – Magyar Zsidók Deportálása Auschwitzba kiállítás megnyitója

Kecskemét Megyei Jogú város, a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény, a Bács-Kiskun Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, a MAZSIHISZ Közép-Magyarországi Területi Csoportja és a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából szervezett programsorozatból, a mai napon került sor a Falak, Jelek, Sorsok – Magyar Zsidók Deportálása Auschwitzba című kiállítás megnyitójára a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtárban.

Az ENSZ közgyűlése 2005-ben január 27-ét a holokauszt nemzetközi emléknapjává nyilvánította. Ezen a napon szabadult fel Auschwitz-Birkenau, a leghírhedtebb náci haláltábor.

A Holokauszt Dokumentációs Központ vándorkiállítása, amely február 9-ig lesz megtekinthető, a többezer áldozatot követelő tragikus eseménysorozat történetét, az emberi sors viszontagságait hivatott bemutatni, emlékezve ezzel az emberiség történetének legnagyobb csapására.

A rendezvény kezdetével Mák Kornél alpolgármester köszöntőjében fejezte ki együttérzését a magyar zsidó társadalom fájdalmas múltja felé.

Ezt követően Prof. Dr. Grósz Andor, a Holocaust Közalapítvány Kuratórium és a Kecskeméti Zsidó Hitközség elnöke nyitotta meg a kiállítást. Beszédében hangsúlyozta a vészkorszak tanulmányozásának kiemelt fontosságát, amely hozzásegítheti a jövő nemzedékeit ahhoz, hogy megértsék az előítéletek, sztereotípiák veszélyét a társadalmunkra, ösztönözve őket az etnikai, vallási vagy bármilyen jellegű kisebbség védelmének a kardinális kérdésének felismeréséhez.

A tárlat anyagát biztosító intézmények közül kiemelhetjük a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Levéltárát, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményét, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárát, az Országos Széchenyi Könyvtár Mikrofilmtárát és a United States Holocaust Memorial Museum, Washington D.C., USA-t.

A kiállításon dr. Csillag János, Csermelyiné Berger Judit, Hátszegi Gáborné, Karóczkai Sándor, dr. Pászkai Józsefné Gündert Z. Anikó, Szabó Miklós és Sztancsek Jánosné családi fényképei is szerepelnek.