Kezdőlap Gazdaság 2015-ös szintre ugrottak vissza az albérletárak

2015-ös szintre ugrottak vissza az albérletárak

A koronavírus-járvány hatásai április elején már egyértelműen érezhetővé váltak a magyarországi ingatlanpiacon is. A kereslet kicsi, az ingatlan sok, a bérbeadók kezdenek egymás alá kínálni. Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint 35-50 százalékkal estek rövid idő alatt az árak a lakóingatlanok és üzleti ingatlanok piacán egyaránt.

Magyarországon bő egy hónappal ezelőtt jelent meg az új kínai koronavírus, ennek következtében a turizmus gyakorlatilag megszűnt létezni, rengetegen elveszítették állásukat, sokan vidékre költöztek, a korábbi tízezer Airbnb-s lakás egy részéből pedig albérlet lett, mert nincs kinek rövidtávra kiadni azokat. A megváltozott körülmények és trendek pedig áresést is hoztak magukkal.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa a piac alakulásával kapcsolatban arról beszélt, mivel kicsi a kereslet, de sok az ingatlan, a bérbeadók egymást licitálják már alul, aminek következtében a 2015-ös szintre ugrottak vissza az albérletárak Budapesten.

„A már megkötött szerződésekből sokat felmondanak, de jellemző a megegyezés is a tulajdonosok és a bérlők között. Különböző konstrukciókról hallottunk, azok a tulajdonosok, akiknek állandó és megbízható bérlőik vannak, igyekeznek megtartani őket, akár 1-2 hónapra szóló egyedi megállapodás alapján az albérleti díj felének elengedésével” – értékelt a szakember.

Közölte azt is, az év eleji tetőzés után márciusban már egyértelműen a koronavírus okozta válság első jelei domináltak a fővárosi albérletpiacon. Mint mondta, arra számítanak, hogy idén nyár végéig a mostanihoz hasonló marad a lakócélú albérletpiac, sőt, a bérleti díjak csökkenésének tényleges mértéke akár nagyobb is lehet.

Gadanecz Zoltán szerint egyelőre nem tömeges jelenség az üzlethelyiségek lakóingatlanná alakítása, de már több olyan ügyfélről is tudnak, aki ezen gondolkodik.

„A kialakult helyzetben országszerte azt tapasztaljuk, hogy szinte nullára csökkent az üzlethelyiségek iránti érdeklődés, míg a lakóingatlanokra még akadnak érdeklődők. Ebben a helyzetben az üzleti ingatlan tulajdonosoknak azt kell mérlegelniük, hogy milyen távon szeretnék lakóingatlanként hasznosítani a tulajdonukat, hiszen néhány hónapos távlatban nem feltétlen térül majd meg a befektetésük” – zárta szavait a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.