Kezdőlap Zenei élet Hasse: Serpentes ignei in deserto – Les Accents, Noally

Hasse: Serpentes ignei in deserto – Les Accents, Noally

Egy egészen lenyűgöző, sőt még a korhű lemezek között is kivételes megjelenés az Erato/Warner új két CD-s albuma – melyen Thibault Noally és az általa vezényelt Les Accents barokk zenekar négy kontratenorral (Philippe Jaroussky, Jakub Józef Orliński, David Hansen, Carlo Vistoli) valamint egy férfi és egy női szopránnal (Bruno de Sá, Julia Lezhneva) vette fel Johann Adolph Hasse velencei oratóriumát.

„Ezt a művét, a Serpentes ignei in deserto című oratóriumot az 1730-as években írta Johann Adolf Hasse, aki valószínűleg korának egyik leghíresebb zeneszerzője volt – olyan híres, mint Händel, vagy néhány országban még ismertebb, mint Händel” – mondta el új lemezükről Thibault. Noally.

Thibault Noally hegedűs és karmester egy olyan, a XVII. és XVIII. századi vokális és hangszeres zenére specializálódott együttesként hívta életre a Les Accents barokk zenekarát, melynek célja és küldetése a repertoárból kimaradt művek felkutatása és előadása. Ez az elejétől a végéig lebilincselő és szórakoztató felvétel is ebbe a sorba illeszkedik.

Hiszen habár manapság is az operatörténet egyik fontos alakjaként emlegetjük Johann Adolph Hassét (1699-1783) – Graunnal egyetemben pedig az olasz barokk opera legnagyobb német képviselőjének – a lemezkatalógusokban mégsem bukkan fel ehhez méltó arányban a neve; noha az utóbbi bő egy évtizedben kétségkívül megkezdődött egyfajta újrafelfedezése. Korábban Hasse neve inkább csak Bach és Mozart vonatkozásában, mint mellékszál merült fel, noha zenéjének a barokkból a rokokóba szövődő egyedi könnyedsége és bája a XXI. században is ellenállhatatlanul izgalmassá teszi.

Thibault Noally nem túlzott: a maga korában Hasse nagyon divatos és sikeres zeneszerző volt, kedves és közkedvelt személyiség, aki sokat utazott a német tartományok és Itália között. Korának sztárénekeseivel dolgozott – sőt az egyik legfényesebb csillagot: Faustina Bordonit nőül is vette. Komponált a neves hamburgi opera és a drezdai királyi palota számára – ahol udvari karmesterré nevezték ki; de a nápolyi és velencei operaházaktól is rendszeresen kapott megbízásokat. Jó barátságban volt a kor kiemelkedő szövegkönyv-írójával: Pietro Metastasioval, sok közös siker kötődött kettejük együttműködéséhez.

Az operák mellett Hasse sok liturgikus zenét is írt, minek révén Bécsben a Habsburgok is sokat foglalkoztatták, sőt 1735 és 1739 között a Vivaldi munkássága révén is ismert és kimagaslóénekesei és zenészei okán Európa-szerte híres velencei árvaház: az Ospedale degli Incurabili kórusmesterévé is kinevezték. Johann Adolf Hasse: Serpentes ignei in deserto (Tüzes kígyók a sivatagban) című másfél órás oratóriumát is a híres velencei lányárvaház zenei együttesének komponálta – s ennek révén eredetileg természetszerűleg kizárólag női hangokra.

A latin nyelvű librettót Bonaventura Bonomo írta az Ószövetségi Mózes negyedik könyve – vagy másképpen a Számok könyve – huszonegyedik fejezete nyomán; és azt a momentumot eleveníti fel, mikor a zsidók az Egyiptomi menekülés során fellázadtak Mózes ellen. Ekkor Isten kígyókat küldött a sivatagba, hogy harapják és gyilkolják a hitüket vesztetteket, de az imák végül meghallgatásra találtak, Isten megszánta a bűnösöket, és azt mondta Mózesnek, hogy készítsen egy bronzkígyót; hogy mindazok, akiket a kígyók megharaptak, ha ránéznek, meggyógyuljanak.

Az oratórium eredeti formájában három szopránra és három altra készült, de Thibault Noally – korunk bőséges kontratenor kínálatával élve – egy merész húzással négy kontratenorral valamint egy férfi és ez női szopránnal vette fel ezt a kvázi „egyházi operát”. Nagyszerű felvételt hallunk, a végig csodálatosan teljesítő Les Accents zenekarral, mely ragyogó és erőteljes tónusokkal muzsikál – és csupa olyan énekessel, akik a legjobb formában ragadják meg Hasse stílusát, és – mint nyilván évszázadokkal elődeik – maximálisan kihasználják az áriákban kínálkozó lehetőségeket tehetségük bemutatására. Philippe Jaroussky, Jakub Józef Orliński, David Hansen, Carlo Vistoli és Bruno de Sá is csodálatos, de a nagy csillaghullás közepette a show-t talán mégis az egyetlen nő: a hihetetlen csúcsokra feljutott Julia Lezhneva lopja el előlük.

Komlós József

https://www.facebook.com/reel/518522354519449
https://www.facebook.com/watch/?v=1254260548950140