Kezdőlap Zenei élet Lieder – Fatma Said

Lieder – Fatma Said

Legújabb Warner Classics lemezén Fatma Said a romantika világába kirándulva kápráztatja el hallgatóit, mégpedig barátai körében öröm-zenélve: Schubert, Schumann, Mendelssohn és Brahms dalait és dalciklusait adja elő.

A bájos egyiptomi szoprán: Fatma Said korábba stúdióalbumait ezeken az oldalakon is ajánlottuk korábban: a Jakub Jósef Orlinski szólóalbumán való szereplése, valamint Gluck Orfeuszának felvételén való közreműködése – ugyancsak a lengyel kontratenorral és Elsa Dreisiggel – kiváló barokk énekesnőként mutatta be a zenehallgatók előtt. Most pedig a barokk előadásmódhoz annyira illeszkedő könnyed lírai, vibrálóktól dús hangján sötétebb tónusú német romantikus dalokat énekel.

Fatma Saidot persze nem lehet beskatulyázni, mert kísérletezni is szeret, hiszen az „El Nour” és a „Kaleidoscope” című albumai például kultúrákat és zenei műfajokat kereszteztek – de új albuma: a „Lieder” című album kizárólagosan a romantika korának német nyelvű dalaira fókuszál.

Fatma Said 18 éves kora óta merült el a német dal műfajában – miután szülővárosában: Kairóban német nyelvű iskolákba járt, majd a berlini Hanns Eisler Konzervatórium diákja lett. Tehát ez a választása, hogy Schubert, Mendelssohn, Schumann és Brahms dalaiból felvegyen egy komplett saját anyagot, nagyon is kézenfekvőnek tűnt, ahogyan arról maga is mesélt:

 „Régóta örömmel adom át magam e műfaj éneklésének, és központi szerepet játszik zenei tevékenységemben. Mióta a kairói német iskolában tanultam, nagy szenvedélyt érzek a Lieder mint műfaj iránt… A nagyszerű német költészet és olyan zseniális zeneszerzők csodálatos kombinációja ez, mint Schubert, Schumann, Mendelssohn és Brahms.”

Fatma Said egy másik megközelítésben is nagyon a magáénak érzi új albumát: „Mindig is szerettem volna a barátaimmal zenélni, mert ha hasonló művészi elképzeléseket képviselünk, egészen különleges színvonalú előadások születhetnek.” Így aztán, az énekesnő a hagyományosan megszokott felállást követő három közreműködő zongorakísérője: Malcolm Martineau, Yonatan Cohen, és Joseph Middleton mellett további zenészbarátait is meghívta az egyes előadásokhoz. A neves közreműködők között szerepel Sabine Meyer klarinétművésznő, Anneleen Lenaerts hárfaművésznő, a Quatuor Arod vonósnégyes, Huw Montague Rendall bariton és a Walhalla zum Seidlwirt férfikórus is – változatos, színes, átélt és fantáziadús előadásokat létrehozva.

Érdekes és szórakoztató program állt össze tehát a világ dalirodalmának olyan sikerdarabjaival, mint Schuberttől a Ständchen* (Szerenád), az Auf dem Wasser zu singen* (Hullámok hátán) a Der Zwerg* (A törpe); Schumanntól a Myrthen (Mirtuszok) vagy a „Widmung” (Ajánlás). De számos ritkábban hallható dal is szerepel itt Brahmstól és Mendelssohntól, ide értve még Fanny Mendelssohn egy dalát is.

Komlós József