2 MILLIÁRD FORINTBÓL ÚJUL MEG A SZEGEDI DÓM ÉS A DÖMÖTÖR-TORONY
2014. június 18.
Mobil applikáció segítségével vezetett bejárások, új kiállítások is lesznek a szegedi Dóm és Dömötör-torony felújításának köszönhetően. Szeged legismertebb látványosságait több mint 2 milliárd forint uniós forrás segítségével újítják meg, bővítik a látogatók számára is hozzáférhető tereket. Az új kiállítások, felújított látogatóterek a tervek szerint 2015 nyarától várják majd a látogatókat.
„Pincétől a padlásig”, azaz az altemplomtól a tornyokig úgynevezett okostelefonos/visualguide-os vezetés segítségével járhatják majd be a látogatók a szegedi Dómot. A 2 086 800 000 forintos uniós fejlesztésnek köszönhetően nemcsak a székesegyház környezete, közösségi terei újulnak meg, hanem a Dömötör-torony mellett a jelenleg galambkároktól, szennyezéstől borított Nemzeti Panteon (a Dóm tér U alakú épületegyüttesének bal oldali árkádsora), valamint a Dóm altemplomi részében új, eddig nem látott kiállítások is nyílnak, jelentős alapterületű közösségi terek létesülnek. Mindezek mellett a Dóm olyan különleges épületrészei is látogathatóvá válnak a turisták számára, mint a kupolakerengő, a fedélszék, vagy a különleges térélményt nyújtó trifórium (a főhajóban az árkádívek felett végigfutó alacsony, nyitott folyosó). Nem utolsó sorban pedig a Dömötör-torony is megnyílik a látogatók számára, a megmentett és bemutatható állapotban konzervált Aba-Novák freskókkal, az eredeti keresztelőkút visszaállításával.
A Dél-Alföld és Csongrád megye turizmusának javításában fontos szerepet játszik a Dóm ismertségének növelése, szolgáltatásainak bővítése. Ezzel a céllal kezdett bele a DÓM Fejlesztő- és Turisztikai Szolgáltató Szervezet a projektbe. Mindezek mellett a részben rekonstrukciós fejlesztéseket egyre inkább sürgette a Dóm és a Dömötör-torony jelenlegi állapota, illetve értékes, különleges tereinek kihasználatlansága is.
Az új kiállítások, felújított látogatóterek a tervek szerint 2015. május végétől várják majd a látogatókat. A beruházás célja végső soron olyan fejlesztés, amely kiemelt fontosságú nemzeti műemlékek állapotát stabilizálja, méltó állapotba és környezetbe helyezi azokat, kibővített szolgáltatások létesítésével beemeli azokat az ország turisztikai vérkeringésébe, mindezek révén pedig új munkahelyeket és az idegenforgalom növekedéséből származó bevételeket is teremt Szeged és a régió számára.