Kezdőlap Gazdaság A tudás megvan, az eszköz hiányzik – egészségügyi körkép az orvosi eszközállományról

A tudás megvan, az eszköz hiányzik – egészségügyi körkép az orvosi eszközállományról

A magyar orvosok sokat képzik magukat, hogy megismerjék az új eljárásokat. A modern orvosi technológiák hétköznapi alkalmazásához szükséges eszközök azonban sok esetben hiányoznak – derül ki a K&H gyógyvarázs program keretében végzett országos felmérésből. A kórházak többsége közepesen vagy gyengén ellátott korszerű műszerekkel, míg a mentők felszereltségének harmada modern eszköz, és ezeknek is csupán töredéke az, ami kifejezetten a gyermekek ellátását szolgálja. 

Elavult műszerek, naprakész orvosok
A technológia fejlődésével az egészségügyben is folyamatosan jelennek meg olyan modern eszközök és eljárások, amelyek mind a betegek, mind az őket ellátó orvosok és nővérek életét megkönnyítik. A K&H gyógyvarázs program keretében megkérdezett kórházak szerint azonban a magyarországi intézmények csak közepesen vagy gyengén ellátottak korszerű műszerekkel, és csupán 27%-uknak van egy évnél fiatalabb eszköze. A mentők esetében is hasonló helyzetről számoltak be a megkérdezett szakemberek: felszereltségüknek alig több mint harmada (36%) tekinthető modernnek, és ezeknek is igen csekély, mindössze 10%-a a kifejezetten gyermekekre specializált eszköz.

Holott a legújabb technikai lehetőségekről folyamatosan tájékozódnak a szakemberek. Főként hazai továbbképzéseken és konferenciákon értesülnek az újdonságokról, amelyeken nagy többségük (82%) évente részt vesz, míg külföldi képzésekre viszonylag kevesen (28%) jutnak el.

„A gyermekegészségügyben kiemelten fontos a modern, innovatív eszközök megléte, hiszen ezek alkalmazásával a gyermekek számára igen megterhelő sorozatos vizsgálatokat, több esetben a beavatkozások számát és az ezekkel járó fájdalmakat jelentősen mérsékelni lehet. De talán ennél is fontosabb, hogy az új eljárásokkal nagyobb biztonság és kevesebb szövődmény érhető el” – hangsúlyozta ki dr. Krivácsy Péter, a SOTE I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika Sürgősségi Betegambulanciájának főorvosa, a K&H gyógyvarázs zsűritagja.

Az okok egyértelműen a forráshiányra vezethetőek vissza, hiszen a Kórházszövetség legfrissebb tájékoztatása alapján az ágazat GDP-arányos finanszírozása Magyarországon a legalacsonyabb a visegrádi államok között. Érthető tehát, hogy az intézmények az új műszereket, berendezéseket sok esetben alapítványi vagy pályázati forrásból tudják beszerezni.

A modern eszközök nem csak gyógyítanak
Az új, innovatív eszközök fontossága azonban nem „csak” abban rejlik, hogy gördülékenyebbé teszi a betegek és az orvosok számára is a vizsgálatokat.  A kórházi dolgozók és mentőápolók elmondásai alapján közel ilyen fontos az is, hogy inspirálóan, lelkesítően hatnak, mivel a nagyobb szakmai hatékonyság több sikerélményt nyújt.

paintt

a K&H gyógyvarázs pályázatról
 K&H gyógyvarázs pályázatán idén 14 gyermekegészségügyi intézmény nyert eszköztámogatást, összesen 20 millió forint értékben. A program országos pályázatának hatálya kiterjed a társadalombiztosítási támogatással rendelkező, Magyarországon fekvő- és járóbeteg szakellátást végző gyermek-szakkórházak, kórházak, klinikák és országos intézetek gyermekosztályaira, illetve a gyermekmentési tevékenységet végző mentőszolgálatokra.

a K&H Csoport
Az ország egyik vezető pénzintézeteként – országosan több mint 4000 munkatársával – a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 210 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1600 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2016. március 31-én a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 880 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet. A Bankcsoport 2015-ben 55 milliárd forint, az elmúlt 5 évben összesen 239 milliárd forint adó és járulék megfizetésével járult hozzá a magyar állami költségvetés bevételeihez.

Főbb adataink:

 K&H Bank

  1. I. negyedévben:
    saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 234 milliárd forint
    mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 568 milliárd forint
    adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 9,3 milliárd forint

 K&H Biztosító

  1. I. negyedévben:
    saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált):  11,56 milliárd forint
    mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 149,7 milliárd forint
    biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,16 milliárd forint
    adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,84 milliárd forint

 további információ:
Józsa Renáta
Bodnár-IlBo
Well PR Ügynökség
Tel: 06 (1) 350 7390/116
e-mail: [email protected]