Van egy álmod: egy saját cég. Minden készen áll ahhoz, hogy beindíthasd, de itt állj meg, és gondolj újra mindent, hiszen a kezdő vállalkozások számos helyzetbe belebukhatnak. Most épp a szemünk előtt zajlik egy élő példa: a riói olimpia, ahol az indulásig a felkészületlenségről és a problémákról szóltak a hírek. Tanner Simkins, az Entrepreneuer szerzője szerint viszont van legalább öt dolog, amelyből ennek kapcsán a vállalkozók időben okulhatnak!
1. Tanulj mások hibáiból!
Az olimpiák csak kevés esetben bizonyultak nyereségesnek: előre nem tervezett költségek és kérdéses gazdasági hatások adtak állandó híralapokat, és Rio de Janeiro már hosszú ideje az állandó problémák miatt kerül kereszttűzbe. Légy formabontó: nézz meg más cégeket, sikereket és hibákat, vizsgáld ezeket kritikus szemmel, és építsd ki a legjobb gyakorlatokat!
2. Ne légy érzelgős!
Egy hónapig a sport ünnepe, előtte, alatta, utána pedig pénznyelő. Ezek a modern kori olimpiák ismertetőjegyei, na meg az évtizedekig elhúzódó adósságok, és kihasználatlanul maradó, de fenntartandó épületek. Ez összehasonlítható sok vállalkozó esetével, ami érzelmileg is megterhelő számukra. A kulcs, hogy különítsd el az érzelmeket a vezetői döntésektől, így elkerülheted a csapdákat!
3. Készülj fel a legrosszabbra!
A B-terv igen fontos, de kell egy jól kialakított C-terv is. Aztán még szükség van egy olyan menekülési stratégiára, ami a bukással számol, hiszen ezzel lehet a legjobban felismerni a hibákat, és időben reagálni rájuk. Aki felismeri a kudarcot, sokkal könnyebben lép tovább, hiszen mentálisan, érzelmileg és pénzügyileg is felkészülhet rá előtte.
4. Válts stratégiát!
2014-ben többen cikkeztek arról, hogy – látván a riói állapotokat és felkészületlenséget – állítólag a Nemzetközi Olimpiai Bizottság titokban felkérte Londont az olimpia megrendezésére. A feladat lehetetlennek tűnt. Épp ezért a vállalkozóknak időben kell elgondolkozniuk azon, hogy mi a legelőnyösebb a cégüknek, felkészülve arra, hogy ez akár költözést is jelenthet. Egy olimpiát nem olyan egyszerű más helyszínre mozgatni, de egy vállalkozásnál lehet és gondolni is kell más stratégiai opciókra.
5. Légy realista, maradj realista!
A riói olimpia 11,9 milliárd dolláros költségvetéssel számolt, de jelenleg úgy tűnik, több mint a felével meghaladja azt. Tűzd ki előre az egyéni, mérhető, megvalósítható, realista és időszerű céljaidat – ez a titkos sikerrecept! Egy gigantikus sportverseny persze rengeteg más kihívást is magában rejt, de a párhuzamokat így is felfedezhetjük egy saját vállalkozás kapcsán. „Kezeljük úgy az induló cégünket, mintha egy olimpiára készülnénk! Válasszuk meg a megfelelő helyszínt, teremtsük meg az infrastrukturális feltételeket, dolgozzunk megbízható alkalmazottakkal, biztosítsuk a szükséges tőkét, de mindenekelőtt tervezzünk sokat és alaposan – tanácsolja Avidor András networking szakértő, a BNI Magyarország vezetője. – A BNI-ban saját példaként említhetjük, hogy annak öszönhetően vagyunk több mint 30 éve a világ legnagyobb networking szervezete, hogy mindig szigorú tervek és előre kitűzött, realista célok mentén működünk.”