Az épületek külső időjárási hatásoknak leginkább kitett része a tető. A meglévő épületek többségére jellemző, hogy a teljes hőveszteség közel harmada a tetőszerkezeten át távozik, illetve a tetőtér gyorsan felmelegszik. Ezt elsősorban a régi tetők mai szemmel nézve korszerűtlen szerkezeti megoldásai és az elavult anyaghasználat okozza, valamint az tény, hogy a meleg levegő felfelé áramlik. A tetőtér folyamatos hűtése-fűtése nem a probléma megoldása, hanem annak költséges elfedése. Az egyedülálló, robottechnológiával is gyártó Terrán olyan komplex rendszert ajánl, amely hatékonyan védi a tető alatti lakóteret a túlzott felmelegedéstől és lehűléstől.
A beépített tetőterek lakókomfortját befolyásoló számos tényező közül az egyik legfontosabb a lakótér klímája. A napjainkban népszerű, napsugárzásnak fokozottan kitett sötétebb színű cserepek jól ismert tulajdonsága, hogy jobban felmelegednek, mint a világosabb árnyalatú felületek. A Terrán ClimaControl* felületkezelése visszaveri az infravörös sugarak jelentős részét, így a sötétebb árnyalatú cserepek is kevésbé melegednek fel a tűző napon. A régi tetőszerkezetek problémái idővel a tetőtér rossz klímaviszonya mellett, számos további gondot, szerkezeti károsodást is előidéznek. Ennek megelőzésére a Terrán tetőcserépgyártó olyan komplex rendszert kínál, amely hatékonyan védi a tető alatti lakóteret a túlzott felmelegedéstől és lehűléstől. Ez a komplex védelem 3 fő részből áll:
- ClimaControl felületkezelésű betoncserép,
- átszellőztetett légréteg,
- MediCOMFORT hőszigetelés.
A tetőterek klímájával kapcsolatban a legtöbb embernek az első gondolata (és gyakran tapasztalata is) az, hogy nyári melegben szinte elviselhetetlen hőség tud lenni, míg téli hidegben gyorsan elillan a benti meleg, ezért több fűtésre van szükség. Ez a jelenség különösen igaz a régebben kialakított tetőterekre, ahol a megfelelő hőmérsékletet nyáron csak klímaberendezések folyamatos üzemeltetésével, télen pedig intenzív fűtéssel tudjuk biztosítani, ami jelentős energiaigénnyel és költségekkel jár. A problémát csak a tetőt határoló szerkezetek szakszerű kialakításával és korszerű anyagok használatával lehet orvosolni.
Régi vs. új tető
Régi tetőszerkezetek jellemző problémái | Új tetőszerkezetek megoldásai |
A szarufák anyagukból adódóan gyengébb hőszigetelők, vagyis a szarufák vonalában jelentősen nagyobb a hőveszteség. | A hőhidak szinte teljes kiküszöbölésével és a magasabb hőszigetelő teljesítménynek köszönhetően lényegesen kevesebb a hőveszteség. |
A jellemzően 15 cm magas szarufák közötti régi hőszigetelések nem rendelkeznek megfelelő hőszigetelő képességgel. | A mai hőszigetelő anyagok megfelelően ellátják funkciójukat. |
A régi cserepek nyári melegben gyorsan átmelegednek, és hősugárzóként melegítik az alsóbb szerkezeteket, még naplemente után is. | A hősugarak visszaverésére fejlesztett, speciális felületkezelésű cserepek (pl. ClimaControl) védelmet nyújtanak a tető felmelegedése ellen. |
A cserépfedések alatti alacsony szellőzőréteg és a nem megfelelő méretű (esetleg elzáródott) szellőzőnyílások miatt nincs megfelelő légáramlás a tetőszerkezetben. | Korszerű tetőrendszerben a szellőzés is optimális. |
Hőtechnikai és páratechnikai szempontból különösen fontos szerepe van a fedés alatti átszellőztetett légrétegnek, illetve a kapcsolódó beszellőző és kiszellőző nyílásoknak. A tetőterek hővédelméhez jelentősen hozzájárul a tetőszerkezetben elhelyezkedő hőszigetelés. A védelmi rendszer meglévő tetők felújítása esetén akár a belső rétegek (borítás, burkolatok) megbontása nélkül is kialakítható.
*A ClimaControl felületkezelésű cserepeknek alsó felületi hőmérséklete akár 10 °C-kal alacsonyabb, mint a Terrán egyéb felületkezeléssel ellátott tetőcserepei esetében.
###
Terrán Cégcsoport (www.terranteto.hu)
Mészáros Kálmán a mai Szlovákia területén lévő Negyeden 1920-ban kezdett el betonalapú cserépgyártással foglalkozni, a család 1947-ben a dél-baranyai, régi iparos hagyományokkal rendelkező, mára várossá fejlődött Bólyon telepedett le. Itt fia, Mészáros Vilmos vitte tovább a családi tevékenységet. 1997-ben lépett be a vállalkozásba a család harmadik generációja, ezzel egy időben indult el a gyors technológiai fejlődés is, mára a Terrán komplett tetőfedési rendszereivel és kiváló minőségű termékeivel Európa egyik legmodernebb betoncserép gyártójává nőtte ki magát. A családi tradíciókra épülő cégnél alapvető követelmény a kutató-fejlesztő munka és a magas minőség iránti elkötelezettség. A vállalat Magyarországon kettő (Bólyon, Kunszentmiklóson), Szlovákiában egy gyárat működtet, és már építés alatt az erdélyi gyáruk is. A cégcsoport 2016-os árbevétele 9,9 milliárd forint, az alkalmazottak száma 250 fő, Horvátországban, Romániában (Erdély), Szlovákiában és Szerbiában vannak leányvállalataik. A cég számos elismerést is magáénak tudhat: 2003 tavaszán Construma Nagydíj, 2015-ben újra Construma díjat nyertek, 2005-ben BNV Nagydíj, 2010-ben Business Superbrands, 2013-ban Magyar Termék Nagydíj és MagyarBrands díj – ez utóbbit 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban ismét elnyerték –, ezen kívül 2014-es év legsikeresebb üzleti márkája lett a TERRÁN.