Budapest, 2020. március 30. – A világ egyik vezető gyógyszeripari vállalataként a Pfizer is elkötelezetten támogatja a COVID-19 fertőzés elleni harcot. A világméretű járvány kezelésének segítésére a gyógyszeripari cég elindította új, COVID-19 Egészségügyi Szolgálat Programját, mely az egészségügyi szakképesítéssel rendelkező kollégáknak ad lehetőséget, hogy országukban önkéntesként segítsék az egészségügyi ellátás fenntartását. A vállalat globális vezetése ezen túl egy öt pontból álló vállalást is közzétett, mellyel világszerte segítik a kutatókat, hogy gyorsabban állhassanak elő kezelési javaslatokkal és oltóanyagokkal.
Az egészségügyi rendszerek világszinten túlterheltek az új típusú koronavírus okozta megbetegedések miatt, minden, a járvány által érintett országban szükség van összefogásra, segítségre.
„A Pfizer orvosi csapatában sok olyan hivatásos egészségügyi szakember – orvos, ápoló, gyógyszerész – dolgozik, akik szakmai kötelességüknek érzik, hogy önkéntesként részt vegyenek a betegellátásban, ezáltal pedig a járvány elleni küzdelemben. Az ő támogatásukra alakult meg globális szinten az az Egészségügyi Szolgálat Program, amelyhez a Pfizer Magyarország is csatlakozott. Nagyon büszkék vagyunk kollégáinkra és természetesen mindenben támogatjuk őket önkéntes munkavégzésük alatt is. Az önkéntes szolgálat során természetesen munkatársaink ugyanúgy a Pfizer aktív állományában maradnak és megkapják teljes fizetésüket” – mondta Vereckei Péter, a Pfizer Magyarország ügyvezetője.
A globális Egészségügyi Szolgálat Program lehetőséget teremt a kollégák számára, hogy részt vegyenek a COVID-19-cel fertőzött betegek diagnózisában, kezelésében és a kapcsolódó népegészségügyi ellátásban. A szolgálati idő akár 13 hét is lehet, de ez az időszak meg is hosszabbítható.
„A Pfizer Magyarország nemcsak az önkéntes szolgálattal segít. Egyelőre összesen közel 30 millió forintos pénzadománnyal segítjük több egészségügyi intézmény munkáját, és a jövőben is odafigyelünk azokra az intézményekre, melyek a frontvonalban küzdenek meg a vírusfertőzéssel és biztosítják a betegek ellátását” – tette hozzá Vereckei Péter.
A Pfizer hisz abban, hogy a COVID-19 járvány kezelésének legjobb módja a teljes gyógyszeripari tudás és erőforrások egyesítése, így lehet minél gyorsabban gyógymódokat és oltóanyagot fejleszteni. A vállalat globális vezetése ezért közzétette öt pontból álló vállalását, mellyel világszerte segítik a kutatókat, hogy gyorsabban állhassanak elő kezelési javaslatokkal és oltóanyagokkal az emberiség védelme érdekében, valamint felkészíti az iparágat a jövőbeni globális egészségügyi kihívások hatékonyabb kezelésére.
- Eszközök és tudás megosztása
Mivel nagyon keveset tudunk jelenleg erről a vírusról, sokan dolgoznak, sejtszintű és szerológiai vizsgálatokon, víruselemzésen, transzlációs modelleken, hogy lehetséges kezelési módokat és oltóanyagot teszteljenek. A Pfizernél vállaljuk, hogy az általunk fejlesztett eszközöket nyílt forrású platformon elérhetővé tesszük a széleskörű tudós közösség számára, megosztjuk valós idejű adatainkat és tapasztalatainkat más vállalatokkal, hogy felgyorsítsuk a kezelések és oltóanyagok fejlesztésének folyamatát.
- Szakemberek felsorakoztatása
Az emberi tudás a legértékesebb erőforrásunk. Vezető virológusainkból, biológusainkból, kémikusainkból, orvosainkból, epidemiológusainkból, gyógyszerészeinkből, oltási és egyéb vezető szakembereinkből létrehoztunk egy úgynevezett SWAT csapatot, egy különleges egységet, akik kizárólag a COVID-19 okozta világméretű járvány kezelésén dolgoznak. A csapat minden energiája, tudása és elkötelezettsége egy célt szolgál, hogy felgyorsítsuk a kezelések és oltóanyagok felfedezésének és fejlesztésének folyamatát.
- Gyógyszerfejlesztési tapasztalatok megosztása
Több kisebb biotechnológiai vállalat vizsgál összetevőket és létező kezeléseket a COVID-19 fertőzést okozó vírussal szemben, de közülük sokan nem rendelkeznek tapasztalattal a fejlesztés későbbi fázisait illetően vagy az összetett hatósági rendszerben való eligazodás terén. A Pfizer felajánlja, hogy megosztja klinikai vizsgálati és hatósági tapasztalatait, hogy a legígéretesebb fejlesztések előre léphessenek.
- Gyártókapacitások felajánlása
Amint egy kezelés vagy oltóanyag megkapja a szükséges engedélyeket, azonnal nagy mennyiségben kell elérhetővé tenni és eljuttatni a világ minden részére, hogy a járvány terjedését megállítsuk. Vállalatunk a világ egyik legjelentősebb vakcina és gyógyszergyártójaként vállalja, hogy szabad gyártói kapacitásával, és szükség esetén akár saját gyártásának átütemezésével segíti, hogy a kifejlesztett ételmentő kezelések minél előbb eljuthassanak a betegekhez.
- Jövőbeni gyors reagálás fejlesztése
Végül, hogy a jövőbeni egészségügyi kihívásokra megfelelő és időbeni választ adhassunk, a Pfizer felvette a kapcsolatot több amerikai egészségügyi hatósággal (Nemzeti Egészségügyi Intézet – NIH, Nemzeti Allergológiai és Fertőző Betegségek Intézete – NIAID, Megelőzési és Kezelési Központok – CDC), hogy egy iparágak közötti, tudósokból, orvosokból és technikus szakemberekből álló gyors reagálású csapat felállítását kezdeményezze. Ez a csapat egy jövőbeni világjárvány esetén azonnal készen állna a munkára.
A vállalat nemrég fejezte be néhány antivirális alkotóelemének előzetes értékelését. Ezek az összetevők korábbi fejlesztések eredményei és a tapasztalatok szerint a sejtkultúrákban gátolták a COVID-19 fertőzést okozó koronavírusokhoz hasonló koronavírusok osztódását. A Pfizer külsős partner bevonásával, gyorsított eljárásban vizsgálja ezeket az összetevőket, és várhatóan március végére láthatóak lesznek a vizsgálat eredményei. A vizsgálatokat követően elképzelhető, hogy a vállalat tovább tud lépni a fejlesztéssel. Akkor először a toxikológiai vizsgálatokat kell elvégezni, aztán jöhetnek a klinikai vizsgálatok fázisai. Ha minden vizsgálat eredményes, akkor a vállalat reméli, hogy 2020 végére az ellátásban is elérhetővé válik a kezelés.