A képviselők a keddi vita során bírálták, hogy a tagállamok nem készek megadni az Európai Unió előtt álló kihívások kezeléséhez szükséges forrásokat.
• A legutóbbi uniós költségvetési csúcs eredménytelensége kiábrándító
• Az aktuális egészségügyi és migrációs válság jól illusztrálja, mennyire szükség van egy erős uniós költségvetésre
• A Tanács elé került, elbukott javaslat „irrelevánssá” tette volna az Uniót
„Egy rossz megállapodásnál jobb az, ha nincs megállapodás” – ezt hangsúlyozták a képviselők a következő többéves pénzügyi keretről (az Unió több évre szóló költségvetése, MFF) szóló tagállami tárgyalások sikertelenségével kapcsolatban a plenárison zajló vitán. A képviselők sürgetik a Bizottságot, hogy a 2021-2027 közötti hosszú távú költségvetés most már elkerülhetetlen késése miatt nyújtson be vészforgatókönyvet a végső kedvezményezettek – gazdálkodók, városok, régiók, diákok, kutatók, vállalatok és civil szervezetek – védelmére.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a plenáris ülésen elismerte a február 20-21-én megrendezett csúcstalálkozó sikertelenségét. A képviselők az elnök felszólalását követően bírálták a tagállamok elé került javaslatot, amely megfogalmazásuk szerint „irrelevánssá” tette volna az Uniót. A javaslatot „botrányosnak” nevezték, különösen a görög határon zajló válság és a COVID-19 kiváltotta vészhelyzet fényében, ugyanis Michel javaslata többek között a migrációval és kutatással kapcsolatos programok forrásainak megvágását is tartalmazta.
A vitán elhangzó felszólalások itt tekinthetők meg.