Kezdőlap Zenei élet Mozart: Vonósötösök K 515 & 516 – Quatuor Ébéné & Antoine Tamestit

Mozart: Vonósötösök K 515 & 516 – Quatuor Ébéné & Antoine Tamestit

A világ egyik vezető vonósnégyese: a francia Quatuor Ébéné új albummal jelentkezik – az Erato/Warner hanglemezkiadó gondozásában Mozart két kései, kiemelkedő kvalitású vonósötösét rögzítették Antoine Tamestit társaságában.

Mozart vonósötösei – és ezen belül is az utolsók – a kamarazene-irodalom legtökéletesebb alkotásai közül valók. Már maga a vonósötös is Mozart találmányának tekinthető – mert ugyan ez a hangszer összeállítás a kora barokkban ismert volt zenekari kíséretként: például Monteverdi operáiban is; de kimondottan kamarazenei műfajjá Mozart kimagasló minőségű alkotásai tették, és mutattak példát a következő századra Schubert, Mendelssohn, Brahms és Dvorák számra is.

Magának a szerzőnek is igazán közeli alkotásai, hiszen olyan erővel jelennek meg bennük az érzései és a gondolatai a két hegedű-két mélyhegedű-gordonka felállású kamarázás közben, amely szinte megrajzolja adott korszakának hangulatait. Ez persze nem is csoda, hiszen tudjuk, hogy Mozart örömmel szállt ne egy ki közös zenélésbe barátai oldalán – és ő maga mindig a mélyhegedűt választotta, mint a zongora melletti legkedvesebb hangszerét.

Ezek kései, erőteljes alkotások, melyek csak egy esztendővel előzik csak meg Mozart két nagy: 40. g-moll és 41. C-dúr szimfóniáját – és érdekes mód ugyanazokban a hangnemekben is íródtak. Ezeken belül a III. C-dúr „brácsa kvintett” KV 515 1787. április 19-re készült el; egy hónapra rá: május 16-án pedig már a viharos erejű IV. g-moll K 516 vonósötösével is készen volt.

Ezt a két művet halljuk most az Erato/Warner új lemezén a világ egyik legjobb vonósnégyese: a Quatuor Ébéné és Antoine Tamestit előadásában.

A Pierre Colombet és Gabriel La Magadure ‒ hegedű, Marie Chilemme ‒ melyhegedű, Raphael Merlin ‒ gordonka felállású Quatuor Ébéné 1999-ben alakult meg a Boulogne-Billancourt Conservatórium egykori diákjaiból. A versenygyőzelmek és a legkiválóbb koncerthelyszíneken adott hangversenyeik mellett azzal is hatalmas sikert arattak, hogy Beethoven születésének 250. évfordulója előtt tisztelegve két éves világkörüli turnéra vitték vonósnégyeseit: Európától Afrikán, Ázsián át Ausztráliáig és Észak- valamint Dél-Amerikáig huszonegy országban csendültek fel a kvartettek – és ebből lemez is készült az Erato/Warner kiadásában.

Ahogyan előző közös megjelenésükön – ezen a lemezükön is Antoine Tamestit csatlakozott hozzájuk ötödikként a második mélyhegedű szólamban. Az 1979-es születésű, fiatal francia brácsaművész a Párizsi Konzervatóriumban és a Yale Egyetemen végzett, Jesse Levine és Tabea Zimmermanntanítványa. Versenygyőzelmeit követően pedig mára már a világ legnevesebb koncerthelyszíneinek fellépője.

Közös előadásukban Mozart e lemezre felvett két vonósötöse igazán gyönyörű és magával ragadó erejű előadásokban szólal meg. A mindkét kvintettre oly jellemző önvallomásszerű hangulatok, a színek, és tónusok tiszta és rezdüléseiben is finom játékban jelennek meg. Az erőteljes és élettel teli játék a lassú részekben lírai finomságokkal párosulva nyeri meg a hallgatót a mindvégig remek lemezen.

Komlós József JR