Kezdőlap Fejlesztés Lüktet az élet Kecskeméten

Lüktet az élet Kecskeméten

Megújuló utak, bővülő Mercedes-gyár, páratlan sportsikerek
– Számos területen fejlődik a város

Ahogy tavasszal újjáéled a természet, úgy szinte tapintható Kecskeméten is a lüktetés, megújulás. Az elmúlt időszak fontosabb fejlesztéseiről, az aktuális beruházásokról, az újjászületésről kérdeztük SZEMEREYNÉ PATAKI KLAUDIÁT, a város polgármesterét.


– Az itt élők és a Kecskemétre látogatók számára is jól érzékelhető az a dinamikus fejlődés, ami évek óta jellemzi városunkat.
A szemmel látható beruházások között a legnagyobb a 130 éves városházánk teljes rekonstrukciója. Fontos kiemelni, hogy műemléki felújítást
végeztünk. Az eredeti tervek alapján készült el az 5534 négyzetméter alapterületen a 174 helyiség és a három udvar felújítása. A külső homlokzaton
mintegy 5400 négyzetméter került restaurálásra. 300 ezer új cserép díszíti a tetőt. Közel háromezer folyóméter horganyzott elemet és bádogos
szerkezetet helyeztek fel a homlokzatra, valamint 2500 darab díszt, kerékvetőt, oszlopfőt, figurális elemet és 315 ajtót újítottak fel. Kicseréltek több mint
530 darab ablakot, valamint 150 négyzetméternyi homlokzati kerámiát és 300 négyzetméternyi üvegablakot res-
tauráltak. Az oromzat tetején álló rathausmann, a kecskeméti köznyelvben csak Árpádkaként emlegetett szobor is új fényben díszeleg. Emellett a
folyosókon 2000 négyzetméternyi felületen kicserélték, kiegészítették, kiszínezték vagy újra színezték a törött, csorbult csempéket. Az épület korszerű
energetikai, fűtési rendszert kapott. Egykor leválasztott irodákat nyitottunk újra egybe, visszaalakítottunk helyiségeket és mind a homlokzat, mind a
belső terek eredeti színeit állítottuk vissza. A műemléki rekonstrukció figyelembe vette
a Lechner-Pártos építészpáros első tervvázlatait is, amiken a főbejárat melletti helyiségekbe városi múzeumot álmodtak. Ebben a térsorban valósul meg a Látogatóközpont, ami élményalapú, interaktív kiállítással mutatja be a város fordulatos történetét
az Árpád-kortól egészen napjaikig. Itt kap helyet a városháza történetét bemutató tárlat is. Terveink között szerepel, hogy a látogatóközponton túl vezetett sétákat szervezünk majd csoportoknak a belső terek bemutatására is. Összességében elmondhatjuk, hogy az egykori városvezetők szándéka szerint az épület ismét a város jelentőségét, gazdasági erejét fejezi ki.
– Apropó, gazdasági erő. A fejlődés ezen a téren is töretlen?
– Örömmel mondhatom, hogy igen! Városunk gazdasági fejlődése dinamikus. A nálunk gyökeret eresztett cégek közül a legnagyobb és legismertebb a Mercedes-gyár. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a napokban azért látogatott Kecskemétre, hogy a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét adja át Christian Wolffnak, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. ügyvezető igazgatójának sikeres vezetői munkája
elismeréseként. Mint ismert, a Mercedes Kecskeméten megduplázza gyártóterületét, ezzel a kecskeméti gyár az egész konszern egyik legnagyobb és legjelentősebb gyártóegységévé válik. Új üzemcsarnokok épülnek, amelyekbe új karosszéria- és új összeszerelő gyártó-
sorok kerülnek majd. A fejlesztések után az új elektromos platformra épülő modellek gyártása a jövő évben meg is kezdődik.
Nagy számban jönnek létre új munkahelyek, Kecskemét gazdasági fejlődése tehát hosszabb távon is biztosított.
– Milyen egyéb beruházások folynak jelenleg a városban?
– Az itt élők, Kecskeméten dolgozók számára a legfontosabb a közlekedés. Bár az utak felújítása kellemetlenségekkel jár, a végeredményt, az új utat mindenki örömmel használja. Városon belül a közelmúltban adtuk át a Károly Róbert körutat, nagy projekt az Izsáki út négynyomúsítása. Városon kívül jelenleg is folyik a 44-es út felújítása, ami a M44-es gyorsforgalmi utat köti majd össze Kecskeméttel és az autópályával. Szintén tart még a 441- es út felújítása, ami a katonatelepiek és nagykőrösiek számára lesz előrelépés. Folytatódik a Neumann János Egyetem Campusának építése. A közelmúltban került helyére az Izsáki út felett átívelő gyalogos híd. További felújítások is folyamatban vannak. Ilyen a Rudolf laktanya területének és épületeinek újrahasznosítása. Ott a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat Központja már új otthonra talált. Jelenleg is zajlik a Liszt Ferenc Zeneművészeti
Egyetem Kodály Intézetének felújítása. Terveink között szerepel a Katona József Nemzeti Színház teljes felújítása. Fontosnak tartom, hogy a kecskeméti közösségi életnek teret biztosítsunk. A napokban adtuk át a Hunyadi-városi Közösségi Házat és hamarosan elkészül a Széchenyivárosi Közösségi Ház felújítása, átalakítása is. A kecskeméti családok igényei szerint új óvodákat, bölcsődéket építettünk, korszerűsítettük a meglévők zömét. Folyamatos a zöldítés a városban. Önkormányzati cégek, civil szervezetek koordinálásával százszámra kerülnek ki facsemeték a város különböző pontjaira. A belváros virágágyásait is új szemlélettel gondozzuk: az egynyári növények helyett a városi körülményeket jobban viselő, több éven keresztül pompázó rózsákat ültettek ki munkatársaink, így már több mint kétezer tő díszíti a közterületeket.

– Kecskemét számos sportágban híres az élvonalbeli csapatáról. A kiváló eredmények eléréséhez fontos az utánpótlás nevelése, ami pedig megköveteli a megfelelő színvonalú tornatermeket, sportcsarnokokat. Ezek a fiatalok rendelkezésére állnak?
– Az elmúlt tíz évben ezen a téren is nagyon sokat tettünk. Gondoljunk csak a régi uszoda átalakítására, ami most a kosár-labda akadémiának ad helyet. Megépült az atlétikai centrum, amit az egyesületek mellett amatőr sportolók is használhatnak.
A Szabadidőközpontban is több új pályát alakítottunk ki, különböző sportágak számára. A TAO támogatásoknak köszön-hetően számos iskolai tornatermet újítottunk fel, a Zrínyi iskola udvarán két röplabdapályát alakítottunk ki. Jégpályát építettünk, aminek az
üzemeltetéséhez is hozzájárulunk. Megépült a Bányai gimnázium sportcsarnoka, és a napokban adtuk át a Katona József gimnázium multifunkciós csarnokát. Az elmúlt években a Széktói Stadionban is több felújítást, átalakítást végeztünk el. Az országos média szerint Kecskemét most focilázban ég. Ez részben igaz is, hiszen a KTE történelmének legjobb eredményét érheti el az idén. Hétvégéről hétvégére a szemünk láttára írják át a kecskeméti labdarúgás eddig elért sikereit a fiúk és vezetőedzőjük, Szabó István. A városvezetés
lehetőségeihez mérten támogatjuk focistáinkat is, akiknek már most gratulálok a nem várt parádés élvonalbeli szerepléshez. Még számos sikert, sok győztes meccset kívánok nekik és nekünk nézőknek, szurkolóknak is!