Kezdőlap Kecskemét Eltévedtek az ingatlantulajdonosok az információk tengerében

Eltévedtek az ingatlantulajdonosok az információk tengerében

Egyre több pozitív hír jelenik meg a hazai lakóingatlan-piac jövőjéről, ez pedig az eddig is jellemző túlárazottságot még tovább fokozza az eladó ingatlanoknál. A szakértő szerint ilyen szempontból folyamatosan romlik a helyzet, bár az ingatlanpiacon valóban élénkülés jöhet jövőre.

A kereslet és a kínálat is nőtt az elmúlt hónapokban az V. és a XIII. kerület ingatlanpiacán – mondta Pagács-Tóth Viktória, a Balla Ingatlan V. és XIII. kerületi irodájának vezetője. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy mivel az érdeklődők továbbra is a reálisabb árú ingatlanokat keresik, miközben a kínálatban ilyen sajnos kevés van, így csak részben találkozik a megnövekedett kereslet és kínálat.

A szakértő hangsúlyozta, hogy akadnak a kínálatban olyan ingatlanok, melyekre az indokolatlanul magas hirdetési ár miatt egyáltalán nincs kereslet. Ezeknél hibás az árazás, mert az eladók vagy érzelmi alapon határozzák meg az árat, vagy pedig a médiában megjelent hírekből, elemzői jóslatokból vonnak le téves következtetéseket.

Pagács-Tóth Viktória ennek kapcsán elmondta, hogy az ingatlanközvetítői szakmában nehezen értelmezhető a termékfejlesztés fogalma, viszont a termék legfontosabb paraméterére, annak árára van ráhatásuk a közvetítőknek. Szinte ez az egyetlen egy tulajdonság, amit az ingatlanközvetítő alakítani tud, hiszen a lakást nem tudják kisebbé vagy nagyobbá tenni, illetve nem tudják kifesteni vagy átrendezni az ingatlant a tulajdonos helyett. Leginkább tehát annyit tehetnek, hogy az ingatlan árát helyesen határozzák meg, ehhez viszont az kell, hogy a tulajdonos megbízzon az ingatlanközvetítőben.

A megfelelő árazáshoz egy kis segítséget adva elmondta, hogy a használt, közepes állapotú panellakások esetében a 800-950 ezer forintos négyzetméterár tekinthető reálisnak a XIII. kerületben, míg a téglaépítésű lakásoknál az 1-1,2 millió forintos négyzetméterár. Ez az ár természetesen az új vagy újszerű ingatlanok esetében magasabb: egy újépítésű ingatlan ára 1,5-1,7 millió forintnál kezdődik, mivel a beruházók ennél olcsóbban nem tudják megoldani a kivitelezést. Hogy az említett értékhatárokon belül mennyit lehet elkérni egy adott ingatlanért, az többek között azok állapotától és a lokációtól is függ.

Jelenleg átlagosan 20-30 százalékkal vannak túlárazva a meghirdetett ingatlanok, és ezt úgy kell érteni, hogy a szakértő által reálisnak tekintett árazás esetén is számolni kell átlagosan 5-10 százalékos alkuval, amit egyébként el is szoktak fogadni a tulajdonosok.

A rossz árazás egyébként általában akkor fordul elő, ha több ingatlanközvetítő iroda is hirdeti az ingatlant, ilyenkor felkészítve sincs az eladásra, így az értékesítési idő rendkívüli módon megnyúlik. Ha kizárólagos megbízással egy iroda kínálja az ingatlant, akkor megfelelő árazás mellett 3-6 hónap alatt biztosra vehető az értékesítés – jelezte Pagács-Tóth Viktória.

Az eladás gyorsasága persze attól is függ, hogy az adott ingatlan mennyire keresett típusba tartozik, vagy mennyire felkapott helyen található. Lipótváros, Újlipótváros és a Duna-parti részek mindenképpen ide tartoznak, az áruk pedig panorámától, tájolástól függően 800 ezer – 1,7 millió forint között alakul négyzetméterenként. A XIII. kerület külső részén, Angyalföldön már alacsonyabb árakkal találkozunk: a panellakások 650-900 ezer forintos négyzetméteráron kaphatók. A pontos ár az emelettől, a társasháztól és a tájolástól függ elsősorban.

A szakértő most úgy érzi, hogy jelentős munka lesz az elkövetkező hónapokban összehangolni a keresletet és a kínálatot, főleg mivel egyre csak nő a túlárazott ingatlanok száma a tévesen értelmezett információk miatt, de persze közrejátszanak ebben az állami támogatások is.

A vevők számára is egyre nehezebb megtalálni a megfelelő ingatlant, így sokszor kénytelenek az eredetileg megcélzott kerületnél kijjebb nézelődni, ahol alacsonyabb árakkal találkozhat. Ők ugyanis inkább a lokációt tekintve kötnek kompromisszumot, és jóval kevésbé az ingatlan méretében.

Természetesen a vásárlásokhoz sokan hitelt is vesznek fel: a CSOK+, a Babaváró, illetve a kamattámogatott fix futamidős hitelek keresettek elsősorban. Ezek összege egészen az 1-2 millió forinttól 30-40 vagy ritkán az 50 millió forintig is terjed – derült ki a szakértő szavaiból.

Mindenesetre az elkövetkező hónapokra kismértékben élénkülő ingatlanpiaccal számol Pagáts-Tóth Viktória, azt azonban megjegyezte, hogy jövőre a nyugdíjpénzeknek vagy az állampapírokból származó összegeknek csak mintegy 20-30 százaléka kerül majd ingatlanba befektetésként. Ez is inkább a kis alapterületű, maximum 50-60 millió forintos ingatlanokat célozza majd.

Az idén 25. éves Balla Ingatlan a legrégebben működő ingatlanközvetítő hálózat a hazai piacon, a magyar tulajdonban lévő vállalkozást Balla Ákos alapította. A közel 40 irodával rendelkező vállalkozás Magyarország négy legnagyobb ingatlanközvetítő hálózatának egyike, a vállalkozás piaci fókuszterülete Budapest és Pest vármegye.