Az Arany János Tehetséggondozó Programot a vármegyében egyedül a Kecskeméti Katona József Gimnázium és a Kecskeméti Táncsics Mihály Középiskolai Kollégium működteti közösen. A 2000-ben indult Programot azért hívták életre, hogy a tehetséges, ám hátrányos helyzetű 8. osztályos tanulóknak lehetőséget teremtsen egy erős, jó hír nevű gimnáziumba kerülni, majd onnan felsőoktatási intézménybe sikeresen bejutni. Ma Magyarországon ez az egyetlen gimnáziumi program, amely szociális támogatásban és a szakmatanulókhoz hasonlóan tanulmányi ösztöndíjban részesíti a diákokat.
Azok a diákoknak, akik szeretnének a Tehetséggondozó Programba bekerülni, külön felvételi eljárásban kell részt venniük, az országos középiskolai írásbeli tesztek megírásán túl, ám azzal összhangban. Számukra az országos középiskolai felvételit megelőző napon, január 17-én (pénteken) bonyolították le a két részből álló megmérettetést. A jelentkezők először online képességvizsgáló tesztet töltöttek ki, majd felvételi elbeszélgetésen vettek részt, amelynek kérdései főként az önéletrajzi elemekre és az osztályfőnöki ajánlásokra épültek. Mindezek után a házigazda Táncsics Kollégium feszültségoldó programként játékos vetélkedőre invitálta a lelkes ifjúságot. A Katona Gimnáziumban idén 25 tanuló vett részt a próbatételen, akik összesen 17 különböző településről érkeztek. Kecskeméten a Programban felmenő rendszerben jelenleg közel 100 diák tanul.
Ez a diáklétszám a legutóbbi országos monitoring adatok alapján kimagaslónak számít, mivel az elmúlt 5 évben az Arany János Tehetséggondozó Programban tanuló diákok száma Kecskeméten megduplázódott, a két intézmény évek óta szorgalmas toborzó tevékenységet végez, hogy segítse a nehéz helyzetben lévő diákok középiskolai tanulmányait.