Kezdőlap Hírek Csónakház #17 | Seprenyi Sára: „Az a cél, hogy legyen versenyzőnk az...

Csónakház #17 | Seprenyi Sára: „Az a cél, hogy legyen versenyzőnk az olimpián”

A Csónakház Kajak-Kenu Podcast legújabb epizódjában válogatott szlalom versenyzőnk, Seprenyi Sára beszélget Kurilla Viktorral. 23 évesen döntött úgy, hogy síkvízi kajakozás helyett vadabb vizekre evez, azóta számos nagy világversenyen is indulhatott. A külföldön szerzett tapasztalatait most itthon kamatoztatja, egy fejlesztési koncepció keretein belül dolgozik a szakág fellendítéséért és abban bízik, hogy eljön az idő, amikor az olimpián is szurkolhatunk magyar szlalomosnak.

Sára a beszélgetés elején kiemelte, hogy a statisztikák szerint az atlétika után a második legnézettebb sportág a szlalom az olimpiákon. Magyar versenyző ezidáig nem állt rajthoz az ötkarikás játékokon ebben a szakágban, a most 31 éves Seprenyi Sára viszont azon dolgozik, hogy ez idővel változzon.

„Szegeden síkvízen kezdtem el kajakozni. Nagy álmom volt, hogy kijussak az olimpiára, de ez nem jött össze. Volt bennem egy kisebb csalódottság – emlékezett vissza az útkeresésére Seprenyi Sára. – Kipróbáltam a jet-skizést, az ejtőernyőzés, a wakeboardozást, a bungee jumpingolást, az extrém sportok fele mentem el. Rajta volt a bakancslistámon a szlalom kajakozás is. Láttam Marcel Potocnyt készülni, majd ráírtam Facebookon, hogy hol lehet ezt Magyarországon kipróbálni. Gondoltam max nem ír vissza. Azonban azt válaszolta, hogy hétvégén mehetek hozzá Pozsonyba kipróbálni. Ott kezdődött az egész.”

Sára elmondása szerint, ha hamarabb tudja, hogy létezik a kajak szlalom, akkor biztosan korábban váltott volna, hiszen régebben is szerette az őrült dolgokat. Nem sokkal a váltás után be is dobták a mélyvízbe, Weisz Róbert, egykori szlalom szakági felelős hívására nemzetközi versenyeken is elindult. Sárának közel két évébe telt, mire már a helyezésekért ment, nem az életben maradásért.

A kezdetek után tovább akart fejlődni, nyolc évet élt Szlovéniában, ahol sikerült elsajátítania a szlalom alapjait és tovább is tudta fejleszteni képességeit. A nemzetközi porondot is több alkalommal megjárta, majd a szakág jelenlegi hazai felelőse, Kadler Viktor és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség korábbi szakmai igazgatója, Boros Gergely csábította haza, hogy hozzálássanak a szlalom szakág magyarországi kiépítéséhez.

„Teljesen a nulláról indult ennek a kidolgozása. Kadler Viktor és Környei Gergely megírták az első koncepciós tervet, megbeszéltük, hogy ők miként gondolják el a multisportágas fejlesztést. Végig gondoltuk, hogy hogyan lehet ezt az egész rendszert felépíteni. Megírtam egy jegyzetet, amely az edzőképzéshez lehet segítség. Ezt nem csak saját kútfőből hoztam össze, hanem a külföldiektől kapott anyagok alapján” – emelte ki Sára.

Az első feladatok között szerepelt a nemzetközi szabálykönyv lefordítása, illetve az edzőképzés kidolgozása. Minden országnak megvan a saját stílusa, és ezeket megpróbálják úgy magyarosítani, hogy abból a hazai sportolók a legtöbbet profitálhassák. Sára szerint Magyarországon sokkal jobban alapozhatunk majd az erőnlétre úgy ahogy olaszok vagy az amerikaiak is teszik. A síkvízről hozott előnyt kell áthúzni a szlalomra.

Sára jelenleg egy kilenc fős csoportnak tart edzéseket Győrben, ahol az elméleti és gyakorlati alapokon van a hangsúly. A közelmúltban megrendezték az első magyarországi szlalomversenyt. Győr mellett Szegenden is elindult már egy csoport.
A Csónakház Podcast legújabb epizódja megtekinthető YouTube-on, valamint hallgatható Spotify-on.