A vármegye legkisebb településének is van jövője
Bár a legkisebb település a vármegyében, Bácsszentgyörgy az elmúlt években minden segítséget megkapott ahhoz, hogy fennmaradjon. A helyiek éltek is a lehetőséggel.
A falut 1425-ben említik először egy fennmaradt oklevélben. Egy évszázaddal későbbi a mohácsi vész és a török dúlás nyomán ugyan elnéptelenedett, de előbb a szerb, később a német betelepülők új életet leheltek a településbe. A déli határ mentén, Bajától 25 kilométerre fekvő Bácsszentgyörgy jelenleg a vármegye legkisebb
települése, alig százan laknak itt életvitelszerűen. Ennek ellenére – vagy éppen ezért – sok segítséget kaptak a fejlesztésekhez.
„A vármegyei önkormányzat koncepciója az volt az elmúlt években, hogy a legkisebb falvak is kapjanak településfejlesztési forrásokat. Ehhez hasonlóan a kormány támogatását is érzékeltük, hiszen például a Magyar Falu programban is rendszeresen nyertek a pályázataink” – mondja Illi Ferenc polgármester, aki 2020-ben, egy időközi választáson nyerte el a tisztséget, idén pedig újrázni tudott.
Ezeknek a támogatásoknak köszönhetően többek között felújították a művelődési házat; a polgármesteri hivatal energetikai rendszerét, nyílászáróit és mosdóit; jutott forrás útfelújításra; a temető és a ravatalozó bejáratának és kapujának cseréjére is; jelenleg pedig egy műfüves focipálya épül a faluban. „Az útjaink, utcáink és tereink
rendben vannak, és egyházi forrásból folyamatban van a templom tetőszerkezetének cseréje” – tette hozzá a polgármester. Megjegyezte: a jövőre nézve tervben van a régi iskolaépület felújítása is. „Kisgyerekként én még ide jártam, de ma már nem működik iskola a településen. Viszont az épület megőrzése fontos számunka, már csak azért is, mert itt rendeztük be a falumúzeumot” – hangsúlyozta Illi Ferenc.
Ha iskolája nincs is a településnek, játékgyára annál inkább. A Start Mintaprogram keretében még 2013-ban létrehozott üzemben kézműves játékok készülnek – jelenleg három főnek biztosítva munkalehetőséget.
Bácsszentgyörgyön a szokásos évi rendezvényeket is meg tudják tartani. Egyrészt ezekre is rendszeresen nyernek pályázati forrásokat, másrészt az elszármazott bácsszentgyörgyiek sem felejtették el gyökereiket: rendszeresen támogatják anyagilag a falu céljait.
Ami a jövőt illeti, a polgármester kiemeli: az elmúlt időszakban többen is beköltöztek a faluba, ahol jelenleg nincs eladásra váró ingatlan. Mint ahogy az is pozitívum, hogy heti egyszer van háziorvosuk, a falugondnok segít a helyieknek a bevásárlásban és az ügyintézésben. Bár a munkavállalók többsége Garára vagy Bajára jár dolgozni, a néhány éve már határátkelővel is rendelkező Bácsszentgyörgy ideális település egy nyugodt, zavartalan élethez.