A volt diákok szívesen térnek vissza falujukba, iskolájukba
Egy kistelepülés számára az oktatás, az iskola meghatározó. Bócsa ebből a szempontból szerencsés helyzetben van. Az idén 70 éves Bócsai Boróka Általános Iskola legfőbb célja felkészíteni a diákokat továbbtanulásra, de segít nekik a közösségben is megtalálni a helyüket.
„Törekszünk arra, hogy a gyerekek minden segítséget megkapjanak a továbbtanuláshoz, a pályaválasztáshoz. A középiskolákban diákjaink kiválóan megállják a helyüket, a lemorzsolódási mutatónk nulla” – emeli ki Barcsikné Weinhardt Éva igazgató.
A jelenleg közel 150 tanulóval működő, ÖKO iskolai címet viselő intézmény a térség őshonos növényéről, a borókáról kapta a nevét. Ezzel is jelezve a helyi értékek és egyben a fenntarthatóság iránti elkötelezettséget. „Programjainkban nagy hangsúlyt fektetünk, a környezettudatosságra, a közösségépítésre és a diákok életkészségeinek fejlesztésére” – mondja az igazgató.
Az oktató-nevelő munkát színes tanórán kívüli tevékenységek sora egészíti ki. „A könyvtárunk olvasásnépszerűsítő rendezvényekkel és író-olvasó találkozókkal színesíti a kínálatot. A sportra is nagy hangsúlyt fektetünk, amihez az infrastruktúra is rendelkezésre áll. A focitól a birkózáson át a kézilabdáig sokféle mozgásformával megismerkedhetnek nálunk a gyerekek. Sőt, a társastánc tanszak mellett elindult a néptánc oktatás is iskolánkban” – hangsúlyozza az igazgató.
„Diákjaink az idegen nyelvi és más tanulmányi versenyekről is rendszeresen jó eredménnyel térnek haza. A tantestületünk felkészült, kreatív. Szívesen vesznek részt továbbképzéseken, hogy színesítsék, bővítsék tudásukat. Az iskola eszközellátottsága is jó, például a felsős diákok mindegyike rendelkezik notebookkal. Az utóbbi években az iskola épülete is megújult. Legutóbb a Magyar Falu programban tetőcsere és minden tanteremben klímakészülékek telepítése valósult meg” – mondja Barcsikné Weinhardt Éva. Hozzáteszi: a tervek között szerepel a régi fénycsöves világítás cseréje, az udvari eszközpark és a raktározási lehetőségek bővítése, valamint a falburkolatok cseréjének folytatása.
KERETBE
Kicsi és élhető
Az 1920 lelkes Bócsa különlegessége, hogy lakosságának 45 százaléka tanyán él, ezáltal a kiskőrösi térség legnagyobb tanyás körzetével rendelkezik. Az 54-es főút kettészeli a települést, amely fontos közlekedési és gazdasági előnyöket biztosít, bekapcsolva Bócsát az ország vérkeringésébe.,
A község folyamatosan fejlődik, aktív a közösségi élet. Gyakran nevezik így a települést: „Bócsa, az élmények faluja”.
Az elmúlt években számos fejlesztés valósult meg, többek között bölcsőde, szociális központ, iparterület, közösségi ház épült, valamint megújult a polgármesteri hivatal, az óvoda, az iskola, a sportlétesítmények, a tájház. Ezen kívül jutott forrás járdaépítésre, útfelújításra és – építésre, illetve a parkerdő rendezvényhelyszínének újjáépítésére.
A település igyekszik a mai kor kihívásainak megfelelő infrastrukturális fejlesztésekkel biztosítani a lakók biztonságát, helyben maradását, a minél magasabb életszínvonal elérése.