Kezdőlap Események KECSKEMÉT AZ IDEI MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA KIEMELT HELYSZÍNE

KECSKEMÉT AZ IDEI MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJA KIEMELT HELYSZÍNE

 

 

MAGAS ÖSSZDÍJAZÁSÚ PÁLYÁZATI FELHÍVÁS A MÚZEUMOKNAK

Kecskemét, 2016. február 24. – Kecskemét lesz a 2016-os Múzeumok Éjszakájának kiemelt városa, az országos rendezvénysorozat minél színesebb programkínálatát pedig egy, a múzeumok számára meghirdetett több millió forintos összdíjazású pályázattal is ösztönözni kívánják – jelentette be a sajtótájékoztatón Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára a kecskeméti Bozsó Gyűjteményben. A sajtótájékoztatón átadták a tavaly meghirdetett termékfejlesztési pályázat díjait is.

Az államtitkár emlékeztetett: 2016-ban a Múzeumok Éjszakája újfent hirdet kiemelt tematikát „Hősök, felfedezők, újítók” címen. Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét város polgármestere a 2016-os események várható helyszínei és programjai kapcsán így fogalmazott: „Negyvennél több regisztrált helyszín várja idén is a látogatókat Kecskeméten, ezt egyetlen vidéki város sem mondhatja el magáról. 2016-ban városunk nagy szülöttére, Katona Józsefre emlékezünk, a Múzeumok Éjszakáján a látogatók bármelyik helyszínen személyesen is találkozhatnak az ő hőseivel. Nálunk a felfedezők a látogatók lesznek! Érdemes lesz Kecskemétre jönni, hiszen ahol a Bánk Bán – mint a hazaszeretet üzenete született – ott minden megtalálható, ami igazán jó és magyar.”

A sajtótájékoztatón meghirdették az idei Múzeumok Éjszakája „Hősök, felfedezők, újítók” kiemelt tematikájához kapcsolódó, múzeumok számára kiírt 4 millió forintos összdíjazású szakmai pályázatokat. Mint az államtitkár elmondta, a tárca összesen 4 millió forintot, egyenként 1 millió forintot biztosít a nyertes pályázók nívódíjára, ám ez az összeg jelentős mértékben is megemelkedhet, hiszen előrehaladott tárgyalások zajlanak a tavalyi fő támogatóval. A várható támogatás összegének egy részét a pályázatok díjazására kívánják majd fordítani. A négy kategóriában (a legjobb, a leginnovatívabb, a legtartalmasabb programokat kínáló, valamint egy közönségdíjas múzeum), meghirdetett pályázat ösztönzés arra, hogy a Múzeumok Éjszakáján résztvevő közgyűjtemények és kiállítóterek minél több, a kiemelt tematikához illeszkedő megújult programkínálattal, innovatív kezdeményezésekkel és a helyi identitást és kötődést erősítő eseményekkel várják a látogatókat a Múzeumok Éjszakáján, 2016. június 25-én délutántól kora hajnalig. A részletes pályázati kiírásról a www.skanzen.hu oldalon, illetve múzeumszakmai portálokon tájékozódhatnak az érdeklődők. A pályázat beadásának határideje: 2016. április 10.

Az eseményen a tavalyi Múzeumok Éjszakáján meghirdetett „Te is megvennéd?” című termékfejlesztési pályázat díjait is átadták. A pályázat fődíját Káposztás Judit „Pecsétgyűjtő és pecsétkészlet” című munkája kapta. A díjnyertes alkotás segítségével a múzeumba látogatók összegyűjthetik a különféle múzeumok és egy-egy múzeumi rendezvény, foglalkozás pecsétjét, és nem utolsó sorban egy másokkal is megosztható, gyerekek és felnőttek által is használható, magukkal vihető, szerethető tárgyat kaphatnak. Második helyezést ért el Bártfay Réka „Ízes éjszaka” című munkájával. A Múzeumok Éjszakájához kapcsolódó emlékek felidézésére az alkotó az ízeket hívta segítségül, azaz a nyári hőségben oly kívánatos fagylalt és jégkrém fogyasztásból kiindulva alkotta meg pályaművét. Ezt a munkát a zsűri továbbfejlesztésre is ajánlotta. A harmadik helyen Lázárné Németh Orsolya Ilona, „Fémkorong” című pályaműve végzett. A zsűri értékelésében kiemelte, hogy a pályázó a Múzeumok Éjszakája logó felhasználásával olyan többfunkciós tárgyat alkotott, amelyben mindenki megtalálhatja a neki épp szükséges és neki tetsző funkciót, mint könyvjelzőt, medált, nyakkendődíszt, díszítősablont – mindezt egy aprócska tárgyban.

 

(Fotó: ARM)