- Egy, a koronavírus elleni lehetséges vakcina kifejlesztéséről van szó, egy új, gyors dohánynövény-termesztő technológia használatával – már zajlanak a preklinikai vizsgálatok.
- A dohánynövények a hagyományos módszerekhez képest gyorsabb és biztonságosabb oltóanyag-fejlesztést tesznek lehetővé.
- Heti 1-3 millió adag oltás előállítására van lehetőség.
A British American Tobacco (BAT) vállalatcsoport Amerikai Egyesült Államokbeli biotechnológiai leányvállalata, a Kentucky BioProcessing (KBP) egy, a koronavírus elleni potenciális oltóanyag fejlesztésén dolgozik, és most már a preklinikai vizsgálatok zajlanak. Ha a tesztelés jól megy, a BAT csoport reményei szerint a megfelelő partnerekkel és a kormányzati szervek támogatásával júniustól kezdve hetente 1-3 millió adag oltóanyagot lehet majd előállítani.
Miközben a KBP továbbra is kereskedelmi tevékenységet folytat, a szándék az, hogy a koronavírus elleni oltóanyag kifejlesztését célzó projektje nonprofit alapon működjön.
A fejlesztés alatt álló oltás a BAT vállalatcsoport által szabadalmaztatott, gyors dohánynövény-termesztő technológiáját használja, amelynek számos előnye van a hagyományos oltóanyag-előállítási technológiához képest:
- Potenciálisan biztonságosabb, mivel a dohánynövények nem tartalmazhatnak olyan kórokozókat, amelyek betegségeket okoznak az emberi szervezetben.
- Gyorsabb, mivel a vakcina elemei sokkal gyorsabban halmozódnak fel a dohánynövényekben: 6 hét alatt, szemben a hagyományos módszerekkel, ahol ez több hónapig tart.
- A KBP által fejlesztett oltóanyag-készítmény szobahőmérsékleten stabil marad, ellentétben a hagyományos oltásokkal, amelyek gyakran hűtést igényelnek.
- Lehetséges, hogy hatékony immunválaszt vált ki egyetlen adaggal.
A BAT vállalatcsoport amerikai leányvállalata, a Reynolds American Inc. 2014-ben vásárolta meg a KBP-t azzal a céllal, hogy némely egyedülálló dohánykivonási technológiáját felhasználja az új termékkategóriájának, a nem éghető termékek kategóriájának továbbfejlesztésében.
2014-ben a KBP az újságok címlapjaira került mint azon kevés vállalatok egyike, amely hatékonyan kezeli az ebolát: a kaliforniai Mapp BioPharmaceuticals társasággal a ZMapp™-ot gyártotta az USA Biomedical Advanced Research and Development Authority-vel (BARDA) együttműködésben.
A KBP nemrég klónozta a koronavírus genetikai szekvenciájának egy részét, amely egy potenciális antigén kifejlődéséhez vezetett – egy olyan anyaghoz, amely immunválaszt, elsősorban antitestek képződését váltja ki a testben. Ezt az antigént azután behelyezték a dohánynövényekbe szaporítás céljából, a növények betakarítása után az antigént megtisztították, és jelenleg preklinikai vizsgálaton megy keresztül.
A BAT vállalatcsoport most vizsgálja a partnerség lehetőségeit a kormányzati szervekkel, hogy a vakcináját a lehető leghamarabb klinikai vizsgálatok alá vethessék. A BAT szerint a kormányokkal és a gyártókkal való együttműködés révén hetente 1-3 millió dózist lehetne előállítani.
Dr. David O’Reilly, a BAT vállalatcsoport kutatási igazgatója elmondta:
„Kapcsolatba léptünk az Egyesült Államok Gyógyszerfelügyeleti és Élelmiszerügyi Hivatalával (FDA) és útmutatást kértünk a következő lépésekhez. Felkerestük emellett az Egyesült Királyság Egészségügyi és Szociális Minisztériumát, valamint az Egyesült Államokbeli BARDA-t is, és felajánlottuk támogatásunkat és a kutatásainkhoz való hozzáférést azért, hogy így megkönnyíthessük a koronavírus elleni oltás kifejlesztését.”
„Egy oltóanyag kifejlesztése kihívásokkal teli és összetett munka, de úgy gondoljuk, hogy jelentős áttörést értünk el a dohánynövény-technológiánkkal, és készen állunk arra, hogy a kormányokkal és minden érdekelt féllel együttműködve segítsük megnyerni a koronavírus elleni háborút. Teljes mértékben megfelelünk az ENSZ azon kérésének, hogy a globális problémák leküzdéséhez holisztikus társadalmi szemlélettel álljunk.”
„A KBP egy ideje már kutatja a dohánynövény alternatív felhasználási lehetőségeit. Az egyik ilyen alternatív alkalmazás a növényi alapú vakcinák kifejlesztése. Elkötelezettek vagyunk, hogy e technológia felhasználásával hozzájáruljunk a koronavírus terjedésének megállítását célzó világszintű törekvésekhez.”
2020. április 2.