Kezdőlap Időjárás Meteorológiai szolgálat: az elmúlt év is a melegedés tendenciáját erősíti

Meteorológiai szolgálat: az elmúlt év is a melegedés tendenciáját erősíti

Budapest, 2016. január 6., szerda (MTI) – Az előzetes adatok szerint összességében az elmúlt év időjárása is erősíti a melegedés tendenciáját. A magyarországi hőmérsékletemelkedés pedig még a globális értéket is meghaladta – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat által az MTI számára készített elemzésből.

Az adatok még nem véglegesek, az eddigi számítások alapján 2015 is bekerült a legmelegebb évek közé. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) előzetes állásfoglalása szerint globálisan 2015 újabb rekordot állít be 2014 után. A WMO Európai Regionális Éghajlati Központja pedig azt közölte,  hogy Európában 2015 a második legmelegebb év lett a kiterjedt megfigyelések kezdete óta.
Magyarországon az Országos Meteorológiai Szolgálat mérőhálózatában rögzített előzetes adatok szerint tavaly az országos éves középhőmérséklet 11,7 Celsius-fok volt, ezzel 2014 és 2007 után 2015 a harmadik legmelegebb év lett a rangsorban. Ezzel együtt – mint kiemelték – az országos éves középhőmérsékletek 1901-től a tavalyi évvel bezárólag 1,3 fokos növekedést mutatnak, és ez meghaladja a globális, mintegy 0,9 fokos melegedés mértékét.
A meteorológiai szolgálat kifejtette: az elmúlt év bővelkedett meleg szélsőségekben. Az év a szokásosnál (az 1981-2010-es normál időszak átlaga) 2,6 fokkal enyhébb januárral kezdődött, majd az összességében átlag körüli hőmérsékletű tavaszt forró nyár követte öt hőhullámos időszakkal, a második legmagasabb júliusi és a harmadik legmagasabb augusztusi havi középhőmérsékletekkel. Ezt követően az ősz is átlag felett alakult, majd az évet egy szokásosnál lényegesen enyhébb december zárta.
Országos átlagban tavaly 46 hőségnapot (amikor a napi maximumhőmérséklet legalább 30 fok) regisztráltak, ez 22 nappal több az 1981-2010-es átlagnál. Emellett a szokásosnál kevesebb volt a fagyos nap (amikor napi minimum 0 fok vagy az alatt alakul). Tavaly országos átlagban 78 ilyen napot regisztráltak, ami 17 nappal marad el az átlagtól.
Az elmúlt évben a legmagasabb hőmérsékletet augusztus 12-én, Budakalászon mérték, ahol 39,6 fokig melegedett fel a levegő. A legalacsonyabb hőmérsékletet, mínusz 18,9 fokot, pedig január 7-én Tarpán rögzítették. A legvastagabb hótakaró tavaly 55 centiméteres volt, amelyet Bakonybél környezetében január 30-án mértek. A legnagyobb csapadékösszeget, 120,5 millimétert augusztus 18-án Tiszaörvény állomásán rögzítették.
Az eddig számok szerint – az összes adat még nem érkezett be – tavaly az éves csapadékösszeg 524 milliméter körüli volt. Ezzel a 2015-ös éves csapadék körülbelül egy átlagos május havi mennyiséggel marad el a sokéves átlagtól.
Kifejtették: januárban a sokéves csapadékátlag csaknem duplája hullott le az országban, főként eső formájában, a február már kissé szárazabb volt, a tavasz első két hónapja pedig különösen száraznak bizonyult. Áprilisban a szokásos mennyiség 30 százalékát sem érte el a csapadék. Májusban egyharmaddal több eső esett. Ezt követően viszont jelentős csapadékhiány alakult ki – írta a meteorológiai szolgálat, hozzátéve: 2015-ben a 6. legszárazabb júniust jegyezték, és a csapadék júliusban is csak az átlag kétharmada volt. A szárazsággal járó hőhullámokat viszont intenzív esőzések követték, helyenként alig egy óra alatt több mint egyhavi csapadékmennyiség hullott le.
Az őszi hónapok közül az október kivételesen csapadékos volt, mintegy 2,5-szeres mennyiséget mértek országos átlagban. Végül rendkívül száraz hónappal zárult az év, az előzetes adatok szerint a decemberi csapadékmennyiség a sokéves átlag 10 százalékát sem érte el – írta a meteorológiai szolgálat.

MTI 2016. január 6., szerda

(Kép forrása: Internet)