Az utóbbi években egyre nagyobb károkat okoz a mezőgazdaságban a hektikus, kiszámíthatatlan időjárás. 2017-ben a Groupama Biztosítóhoz közel kétszer annyi növénybiztosítási kárbejelentés érkezett az elmúlt öt év átlagához viszonyítva. Tavaly – csakúgy, mint az elmúlt években –, a jégeső okozta a legnagyobb károkat, ezért a társaság együttműködve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, új lehetőséggel segíti a gazdák biztosítási védelmének megteremtését az Egységes Kérelem benyújtásának időszakában.
A Groupama Biztosító elemzése szerint a mezőgazdasági növénytermesztésben többszörösére emelkedtek az egyre szélsőségesebbé váló időjárás miatti károk a jégeső, a tavaszi fagy, a vihar és az aszály kockázatok esetében az elmúlt években. A rendkívüli időjárási viszonyok miatt a Groupama Biztosító az elmúlt öt évben folyamatosan növekvő növénybiztosítási kárdarabszámokkal szembesült, amely 2012 óta közel megduplázódott, míg a kártérítésként kifizetett károk összege hozzávetőlegesen megháromszorozódott. 2017-ben a Groupama Biztosítóhoz bejelentett mezőgazdasági károk száma az előző évhez képest mintegy 45%-kal volt több, míg a kifizetett károk összege több, mint 30%-kal haladta meg a tavalyi évi kifizetéseket.
A növénykárok túlnyomó részét jégverés okozta
Az elmúlt évekre jellemző módon a legnagyobb károkat tavaly is a jégeső okozta. 2017-ben a növénykár bejelentések több, mint 80%-a jégverésről szólt, emellett még jelentős számban, több mint 10%-ot meghaladó mértékben érkezett társasághoz fagykár igény. A Groupama Biztosító 2017-ben a növényállományok jégkára miatt több, mint 3 milliárd forintot fizetett ki a gazdáknak, a fagykárokra kifizetett összeg pedig meghaladta a félmilliárd forintot.
Az elmúlt öt év adatait elemezve egyértelmű, hogy a jégverés okozza a legnagyobb károkat a magyarországi növénykultúrákban: elmondható, hogy a vizsgált időszakban minden évben a jégveréses károkra kifizetett kárösszegek tették ki a kárbejelentések mintegy 80%-át.
Májusban indul a NAK jégkár-mérséklő rendszere
A Groupama Biztosító a jégkárok egyre növekvő mennyisége miatt üdvözli a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jégkár-mérséklő rendszerének kiépítését. „A zivatarfelhőkbe ezüstjodidot juttató talajgenerátorok üzemeltetésével várhatóan jelentős, évi több tízmilliárd forintos értéket lehet majd megmenteni az agráriumban. Ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy nincs olyan technológia, amellyel teljes mértékben kiküszöbölhető a jégeső. Az azonban garantálható, hogy az általunk választott legmodernebb és leghatékonyabb, talajgenerátoros jégkármérséklő rendszer alkalmazásával a lehulló jégszemek mérete kisebb lesz” – hangsúlyozta Győrffy Balázs, a NAK elnöke.
Új lehetőség a gazdáknak
„Új alkalmazásunkkal a gazdálkodók nagyon könnyen, helyben, az Egységes Kérelem igénylésével egyidőben tudnak díjtámogatott és kiegészítő növénybiztosítást kötni, ezért bízunk abban, hogy ez az új lehetőség is hozzájárul ahhoz, hogy azok a gazdálkodók is rendelkezhessenek biztosítási védelemmel, akik korábban idő hiányában, vagy más okból nem kötöttek biztosítást a termesztett növényeikre” – mondta el Balázs András, a Groupama Biztosító Vállalati Vagyon- és Felelősségbiztosítási Főosztály vezetője.
Háttérinformációk
Groupama Biztosító Zrt.
A Groupama Biztosító közel 1,3 millió ügyfelével, teljes körű biztosítási kínálatával a hazai biztosítási piac egyik legjelentősebb szereplője. 130 saját ügyfélszolgálati irodáján és 1000 fős tanácsadói hálózatán kívül online, a GroupamaDirekten, az OTP Bank 360 fiókjában, valamint 400 alkuszpartnerén keresztül teszi elérhetővé szolgáltatásait.
További információ:
Groupama Biztosító Zrt. Baranyi László kommunikációs osztályvezető tel : +36 1 373 7531 e-mail: [email protected] |
További információ:
Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fekete Zsanett PR és kommunikációért felelős kabinetfőnök-helyettes tel.: +36 30 219 1319 e-mail: [email protected] |
Sajtókapcsolat:
Café PR Nagy Tamás ügyfélkapcsolati igazgató tel.: +36 1 880 3088 e-mail: [email protected]
|