Kezdőlap Diákélet Rekordközeli részvétel a Labdarúgás Diákolimpián

Rekordközeli részvétel a Labdarúgás Diákolimpián

Kiemelkedő részvétel és növekvő népszerűség kíséri a Labdarúgás Diákolimpia® idei sorozatát, amelynek országos döntői két korcsoportban is jelentős érdeklődés mellett zajlottak.

A II. korcsoportos országos döntőt a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Diáksport és Szabadidő Egyesület sikeresen rendezte meg Miskolcon. A fináléban 20 csapat vett részt, amelyek a vármegyei bajnokságok győzteseként jutottak az országos döntőbe. A tornán mintegy 200 fiatal sportoló és 40 felkészítő vett részt.
A versenysorozat iránti érdeklődés minden korábbit felülmúlt: országosan összesen 763 iskolai csapat nevezett, ami meghaladta a korábbi, járvány előtti rekordot is. A legtöbb nevezés Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyéből érkezett, összesen 80 csapattal. Az ünnepélyes megnyitót 2026. május 8-án tartották a Miskolci Rendvédelmi Technikumban. Beszédet mondott Deák Bárdos Mihály, a Miskolc megyei Jogú város önkormányzati képviselője; Béry Attila r. ezredes, a Miskolci Rendvédelmi Technikum igazgatója; valamint dr. Füzi Ákos, a Magyar Diáksport Szövetség Jogi, Adminisztrációs és HR Osztályának vezetője, korábbi válogatott labdarúgó.

A tornát szoros és fordulatos mérkőzések jellemezték: a szoros, kiélezett mérkőzések mellett nagy különbségű győzelmek is előfordultak. Az egyenes kieséses szakasz különösen tartogatott meglepetéseket: az addig veretlen Nagyatád csapata például 8:0-s vereséget szenvedett a győztes Érdtől. A döntőben Érd és Szombathely együttese csapott össze, ahol küzdelmes mérkőzést láthattunk. A végső rangsor élén az Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola és Gimnázium végzett. A második helyet az Oladi Általános Iskola szerezte meg, míg a dobogó harmadik fokára a Teichmann Vilmos Általános Iskola állhatott fel.

A IV. korcsoportos Labdarúgás Diákolimpia® országos döntőjét Zalaegerszegen rendezték meg. A döntőben 20 csapat mérte össze tudását, amelyek szintén a vármegyei bajnokságok legjobbjai közül kerültek ki. A rendezvényen mintegy 200 diák és 40 felkészítő vett részt. A IV. korcsoportos versenysorozat is rekordközeli érdeklődést hozott: összesen 886 csapat nevezett, ami jelentős növekedést jelent
az előző évi 795 csapathoz képest. A nevezések számát tekintve itt is Borsod- Abaúj-Zemplén vármegye állt az élen 88 csapattal, amelyet Szabolcs-Szatmár- Bereg (76 csapat) és Pest vármegye (74 csapat) követett. A megnyitó ünnepséget a Mindszenty Sportközpontban tartották. Beszédet mondott Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg megyei jogú város polgármestere; Pácsonyi Imre, a Vas Vármegyei Közgyűlés alelnöke; valamint dr. Erdős Dániel, a Magyar Diáksport Szövetség ügyvezető igazgatója.

Fordulatos mérkőzések jellemezték a torna csoportküzdelmeit és a helyosztókat, azonban a végjátékban egy csapat egyértelműen kiemelkedett a mezőnyből. A székesfehérvári Vörösmarty Mihály Általános Iskola magabiztos, fölényes játékkal szerezte meg az első helyet. Teljesítményüket jól mutatja, hogy a döntőt 10–0-s győzelemmel nyerték meg, és a torna során mindössze egyetlen szorosabb, 4–2- es mérkőzést játszottak. A második helyet a Debreceni Kinizsi Pál Általános Iskola szerezte meg, míg a harmadik helyen a Hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola végzett.

A 2025/2026. tanévi Diákolimpia® alapszintű (körzeti) versenyei a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával, a Nemzeti Tehetség Program 40 millió forintos hozzájárulásával valósulnak meg.

A II. korcsoportos Labdarúgó versenyeken az alábbi iskolák szerezték meg az érmeket:

Helyezés Iskola
I. Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola és Gimnázium
II. Oladi Általános Iskola (Szombathely)
III. Teichmann Vilmos Általános Iskola (Kisvárda)

Különdíjasok:
– Legjobb mezőnyjátékos: Markó Hunor (Oladi Általános Iskola)
– Legjobb kapus: Bancsi Tibor Dominik (Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola és Gimnázium)
– Gólkirály: Nikolic Lazar (14 gól, Nagyatádi Bárdos Lajos Sport Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola)
– A bajnokcsapat testnevelője: Németh József, Bíró Attila (Érdi Batthyány Sportiskolai Általános Iskola és Gimnázium)

A IV. korcsoportos Labdarúgó versenyeken az alábbi iskolák szerezték meg az érmeket:

Helyezés Iskola
I. Székesfehérvári Vörösmarty Mihály Általános Iskola
II. Debreceni Kinizsi Pál Általános Iskola
III. Hódmezővásárhelyi Szent István Általános Iskola

Különdíjasok:
Legjobb mezőnyjátékos: Nagy Kornél (Székesfehérvári Vörösmarty Mihály Általános Iskola)
Legjobb kapus: Csáky Imre (Debreceni Kinizsi Pál Általános Iskola)
Gólkirály: Bobák Hunor (17 gól, Székesfehérvári Vörösmarty Mihály Általános Iskola)
A bajnokcsapat testnevelője: Slett Csaba (Székesfehérvári Vörösmarty
Mihály Általános Iskola)

A hétvégi Diákolimpia® Országos Döntő legizgalmasabb pillanatairól készült képek megtekinthetők a Diákolimpia® Facebook oldalán, a mérkőzések és a részletes torna eredmények pedig a www.doeredmenyek.hu oldalon.

A Diákolimpia® versenysorozatról általában

A Diákolimpia® a diáksport egyetlen országos tanulmányi és tehetséggondozó versenye Magyarországon, amely idén az MDSZ rendezésében 12 sportágat, valamint a Játékos sportversenyt, illetve a Kis iskolák sportversenyét, és további 56 olyan versenyt foglal magába, melyet országos sportági szakszövetségek és sportági szövetségek bonyolítanak le. A versenysorozat keretében több mint 360 ezer nevezés fut be, és több mint 20 ezer versenyző jut el az országos döntőkig. A Diákolimpia ® fővédnöke Sulyok Tamás köztársasági elnök, a versenysorozatot az MDSZ a köznevelésért felelős miniszterrel közösen hirdeti meg. A Diákolimpia® országos döntőinek helyezettjei továbbra is többletpontokhoz juthatnak a felsőoktatási felvételik során. Az egyes egyetemeken/főiskolákon a többletpontok mértéke eltérő, azt az intézmény saját hatáskörben határozza meg.

A Magyar Diáksport Szövetség

A Magyar Diáksport Szövetség az általános és középiskolás gyermekek mozgásfókuszú egészségfejlesztésével foglalkozó civil szervezet. Célja, hogy
– a gyerekeket rendszeres mozgásra ösztönözve elősegítse egészséges, boldog jövőjüket.
– segítse az egészségtudatos közösségi kultúra kialakítását, a rendszeres testmozgás hatásainak tudatosítását, növelje a testmozgás iránti elkötelezettséget.
– programjaival segítse az iskolai keretek között zajló testmozgás lehetőségeinek bővítését.
– országos hálózata segítségével támogassa az iskolákat az egészségfejlesztő programjaik megvalósításában és az ehhez szükséges infrastruktúra, eszközök, tudás bővítésében, továbbá belső és külső együttműködéseik kialakításában.

Az MDSZ 2023-ban elindította az Aktív Iskola programot, amelynek keretében 606 általános és középiskolában a gyerekek rendszeres mozgását támogató környezet épül, számos mozgásösztönző program valósul meg, elérve ezzel több mint 180 ezer iskolás gyermeket.